Jak zwalczać dark patterny dobrym UX i uzasadnić to biznesowo [PL]

Ostatnio skończyłem czytać książkę Click! How to Encourage Clicks Without Shady Tricks i chciałbym krótko podzielić się z Wami opinią na jej temat.

TL;DR – polecam!

Paul Boag to niezależny konsultant i autor materiałów oraz szkoleń UX, którego śledzę od bardzo dawna. W swojej wieloletniej aktywności w branży opublikował ogromną ilość wartościowych materiałów m.in. na łamach swojego bloga Boagworld. Spodziewałem się więc książki na wysokim poziomie i taką też otrzymałem. Więcej szczegółów o książce znajdziesz na stronie Click! na łamach Smashing Magazine.

Jak zachęcić do klikania bez uciekania się niecnych sztuczek

Przede wszystkim dark patterny można (i trzeba!) odeprzeć argumentami biznesowymi. Jakkolwiek nie argumentować na rzecz user-centered design, biznes powinien stać na czołowym miejscu. Bez biznesu reszta szybko może przestać mieć znaczenie, jeśli firma zniknie z rynku. Stąd naturalna skłonność skierowania się w stronę dark patternów, które obiecują szybkie i skuteczne rezultaty (anti-pattern).

Pytanie jakie się nasuwa to jakim kosztem i jak długo można to robić? Zrozumienie mechanizmów, które wchodzą tutaj w grę, pozwala dużo lepiej dostrzec szerszą perspektywę i skutecznie zwalczać dark patterny lepszymi rozwiązaniami. Dla userów i biznesu jednocześnie (to możliwe!).

W swojej książce Paul Boag zwraca uwagę na ryzyka, które wiążą się ze stosowaniem takich technik. W dobie social mediów i natychmiastowego feedbacku, firmie zwyczajnie nie opłaca się podpaść użytkownikom. Reputacja i dobre opinie w środowisku, gdzie na użytkownika wszędzie obok czeka alternatywa, są ważniejsze niż kiedykolwiek.

Jakie są koszty biznesowe związane z dark patternami? Dzielą się na dwa główne obszary:

  • ogromny wpływ wyrzutów sumienia kupującego
  • ukryte koszty manipulacji marketingowych

Po zrozumieniu negatywnych konsekwencji stosowania takich technik jesteśmy następnie przeprowadzeni przez cały szereg pozytywnych działań, które można stosować, aby osiągnąć pożądane rezultaty w sposób uczciwy i korzystny zarówno dla biznesu jak i użytkowników. Dowiemy się tutaj zarówno o sposobach na poznanie użytkowników, poczytamy testach użyteczności, pozytywnych technikach generowania konwersji oraz mierzenia skuteczności działań.

Podsumowanie

Dla osób z większym doświadczeniem w UX, część informacji może być wtórna czy oczywista. Dla mnie całość zebrana w jednym miejscu, podporządkowana konkretnemu celowi, pozwoliła w fajny sposób spiąć różne informacje w całość. Dzięki temu jeszcze lepiej rozumiem jak ważny jest dobry UX oraz jak go osiągać w środowisku, gdy konwersja jest kluczowym miernikiem sukcesu.

Wpis z serii “ku pamięci” i “w trakcie realizacji”. Zebrało mi się sporo notatek na marginesach i być może w przyszłości je opracuję, aby tu wrzucić. Tymczasem mam nadzieję, że kogoś zainspiruje do samodzielnego zapoznania się z książką.

Jeśli szukasz więcej inspiracji do nauki UX, odsyłam do wpisu: źródła wiedzy o UX.

Lear more

Podziel się

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, może warto podzielić się z innymi?

Pozostańmy w kontakcie

Podobał Ci się ten wpis? Nie przegap kolejnej dawki przydatnej wiedzy! Tylko konkrety i najlepsze treści ze świata UX, web developmentu i produktywności. Głównie szybkie treści dla zajętych ludzi :).

Chcę być na bieżąco via email!

Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez DamianWajer.com na zasadach opisanych w polityce prywatności. Sam nie lubię spamu i nie spamuję. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Nie chcesz zostawiać e-maila?

Zobacz inne opcje pozostania w kontakcie.

Komentarze

Chcesz skomentować? Napisz wiadomość w serwisie społecznościowym i @oznacz mnie w treści. Możesz też napisać do mnie bezpośrednio na stronie kontakt.