Zakup kryptowaluty bez weryfikacji tożsamości skanem dokumentu [PL]

Przy pierwszej styczności z Web3, kryptowalutami itd., jedną z obaw, która może się pojawić jest kwestia doładowania portfela, gdyż wiąże się to z weryfikacją tożsamości i np. przesłaniem skanu dowodu osobistego (w ramach procedury zwanej KYC – Know Your Client).

Będąc nową osobą w temacie, trudno ocenić jakim instytucjom można zaufać, kiedy to będzie bezpieczne itd.

Mimo rożnych poleceń zaufanych osób w sieci, osobiście miałem spore wątpliwości do wysłania skanu dokumentu do usług, których dobrze nie znam i są dla mnie nowe. Wolałbym najpierw poobserwować, oswoić się z tematem i wtedy zdecydować. Wyobrażam sobie, że część osób, może zwyczajnie chcieć jedynie przetestować mechanizmy Web3 w ramach pozyskania pirata i być może więcej nie korzystać z portfela.

Sytuacji nie ułatwiają też czasem nieaktualne informacje na stronach tych usług. Np. na ramp.network widnieje informacja o możliwości weryfikacji z Revolutem w ramach open banking API, co w jednak nie jest możliwe. Ramp pyta od razu o skan dokumentu tożsamości (przynajmniej klienta z Polski, stan z czerwca 2022).

Postanowiłem dowiedzieć się czy przy niewielkich kwotach można doładować portfel anonimowo lub podając tylko typowe dane osobowe jak do transakcji e-commerce bez konieczności wysyłania skanu dokumentu tożsamości. Okazało się, że tak.

Istnieje możliwość anonimowego doładowania portfela np. MetaMask w bitomacie, czyli takim “bankomacie”, a raczej samoobsługowym mini-kantorze, który umożliwia wymianę, sprzedaż i zakup krypto. Oto dwa, na które trafiłem:

Skorzystałem z tego drugiego, bo akurat był w mojej lokalizacji i potwierdzam, że działa. Nie sprawdzałem opłacalności, kursu itd. vs. inne rozwiązania, bo nie to było tutaj priorytetem.

Chciałbym w tym miejscu zapytać o trzy rzeczy:

  1.  Czy poza bitomatami, znacie inne bezpieczne sposoby doładowania portfela kryptowalutowego bez konieczności przesyłania dokumentu tożsamości? Nie musi być anonimowo, podstawowy zestaw danych osobowych lub użycie karty płatniczej, czyli typowe rzeczy dla e-commerce są ok.
  2. Czy poza limitem wysokości transakcji są jakieś minusy korzystania z takich rozwiązań? Np. nieopłacalna wysokość prowizji, gorsze kursy itd.? Czy są ryzyka korzystania z giełd, gdzie użytkownicy nie są w pełni zweryfikowani? Jeśli tak to czym pod tym względem różni się to od takiego bitomatu?
  3. Czy tylko ja mam takie rozkminy? 🙂

Podziel się

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, może warto podzielić się z innymi?

Pozostańmy w kontakcie

Podobał Ci się ten wpis? Nie przegap kolejnej dawki przydatnej wiedzy! Tylko konkrety i najlepsze treści ze świata UX, web developmentu i produktywności. Głównie szybkie treści dla zajętych ludzi :).

Chcę być na bieżąco via email!

Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez DamianWajer.com na zasadach opisanych w polityce prywatności. Sam nie lubię spamu i nie spamuję. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Nie chcesz zostawiać e-maila?

Zobacz inne opcje pozostania w kontakcie.

Komentarze

Chcesz skomentować? Napisz wiadomość w serwisie społecznościowym i @oznacz mnie w treści. Możesz też napisać do mnie bezpośrednio na stronie kontakt.