Motyw, a szablon WordPress (czym się różnią) [PL]

Różnica między motywem, a szablonem WordPress to często popełniany błąd, z którym spotykam się w kontekście tego najpopularniejszego CMS-a na świecie. Nazwy te są często używane naprzemiennie, podczas gdy w rzeczywistości to dwie różne rzeczy. Czym zatem różni się motyw WordPress od szablonu WordPressa?

To co często określane jest mianem szablonu, w rzeczywistości odnosi się do motywu. “Chcemy zrobić nowy szablon, aby zmienić wygląd strony” to tak naprawdę “chcemy zrobić nowy motyw”.

Motyw WordPress

Motyw (theme) to coś nadrzędnego względem szablonów (templates). Przykładowym motywem WordPress jest domyślny “Twenty Eleven”. Motyw definiuje m.in. kolorystykę, fonty, to gdzie znajduje się nawigacja, logo i widgety oraz inne cechy wyglądu strony. W tym także wygląd poszczególnych podstron, za które odpowiada właśnie szablon w ramach danego motywu.

Motyw możesz zmienić w nawigacji bocznej WordPressa po zalogowaniu do panelu admina: Wygląd > Motywy (w angielskiej wersji językowej: Appearance > Themes).

Motyw może być rozumiany analogicznie jak wtyczka do strony (plugin), który po wgraniu na stronę umożliwi Ci zmianę jej wyglądu. Każdy motyw musi zawierać przynajmniej jeden szablon, który definiuje wgląd podstrony. Jeśli Twój motyw będzie zawierał kilka szablonów, zobaczysz je w ustawieniach podstrony lub wpisu.

Więcej informacji na temat motywów znajduje się w dokumentacji WordPressa (strona Using Themes).

Szablon WordPress

Szablony WordPressa to części składowe motywu, konkretne widoki (pliki PHP) odpowiadające za to, jak wygląda dana strona w ramach motywu.

Jeśli Twój motyw obsługuje (zawiera) różne szablony (różny wygląd podstron), możesz je zmienić w widoku edycji strony lub wpisu po prawej stronie: Atrybuty strony > Szablon (w angielskiej wersji językowej: Page Attributes > Templates).

Więcej informacji o szablonach w dokumentacji (strona Templates).

Update: dla nowych wersji WordPressa to po prostu Template w sekcji ustawień strony lub wpisu (patrz Page Attributes w oficjalnej dokumentacji).

Podziel się

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, może warto podzielić się z innymi?

Pozostańmy w kontakcie

Podobał Ci się ten wpis? Nie przegap kolejnej dawki przydatnej wiedzy! Tylko konkrety i najlepsze treści ze świata UX, web developmentu i produktywności. Głównie szybkie treści dla zajętych ludzi :).

Chcę być na bieżąco via email!

Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez DamianWajer.com na zasadach opisanych w polityce prywatności. Sam nie lubię spamu i nie spamuję. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Nie chcesz zostawiać e-maila?

Zobacz inne opcje pozostania w kontakcie.

Komentarze

Chcesz skomentować? Napisz wiadomość w serwisie społecznościowym i @oznacz mnie w treści. Możesz też napisać do mnie bezpośrednio na stronie kontakt.