Webmention – otwarty standard interakcji między stronami w sieci [PL]

A może by tak wyświetlać u siebie na stronie komentarze z social mediów, tym samym pozwolić odwiedzającym na komentowanie na zewnętrznych platformach lub nawet z poziomu innej dowolnej strony? Użytkownik wchodzi na bloga, komentuje na Twitterze, Facebooku, Mastodonie czy swoim blogu, a odpowiedź pojawia się na naszej stronie.

Magia? Nie, to webmentions, czyli otwarty standard interakcji i komunikacji między stronami rekomendowany przez W3C.

Webmention is a W3C recommendation that describes a simple protocol to notify any URL when a website links to it, and for web pages to request notifications when somebody links to them. Webmention was originally developed in the IndieWebCamp community. Webmention enables authors to keep track of who is linking to, referring to, or commenting on their articles.

Wikipedia

Jeśli blogowanie na WordPressie nie jest Ci obce, możesz kojarzyć podobne mechanizmy w postaci Pingback lub Trackback. I słusznie, gdyż o webmentions można myśleć w podobnych kategoriach, choć możliwości sięgają znacznie dalej. Jeśli brzmi to dla Ciebie ciekawie, sprawdź więcej informacji o webmentions na IndieWeb.org/Webmention

Integracja webmentions i komentarzy to trochę więcej pracy niż tylko osadzenie gotowego kodu w HTML jak Disqus lub Facebook comments. Dla stron na WordPressie jest odpowiednia wtyczka Webmention, która upraszcza proces. Jeśli chodzi o strony nie-WordPress, poza samodzielnym kodowaniem “od zera”, przykładowe zastosowanie w celu wyświetlania zewnętrznych komentarzy u siebie można osiągnąć np. z pomocą webmention.io oraz brid.gy.

Temat ostatnio mnie wkręcił, więc niewykluczone, że pójdę krok dalej niż tylko poznanie teorii i może pokuszę się o implementację na jednej z moich stron. Faktem jest, że nieco spóźniłem się na imprezę, gdyż standard ten rozwijany jest od kilku dobrych lat. Póki co jestem na etapie eksploracji i przyznam, że wygląda to mega ciekawie!

Jeśli masz jakieś doświadczenia z webmentions, koniecznie daj znać.

Podziel się

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, może warto podzielić się z innymi?

Pozostańmy w kontakcie

Podobał Ci się ten wpis? Nie przegap kolejnej dawki przydatnej wiedzy! Tylko konkrety i najlepsze treści ze świata UX, web developmentu i produktywności. Głównie szybkie treści dla zajętych ludzi :).

Chcę być na bieżąco via email!

Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez DamianWajer.com na zasadach opisanych w polityce prywatności. Sam nie lubię spamu i nie spamuję. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Nie chcesz zostawiać e-maila?

Zobacz inne opcje pozostania w kontakcie.

Komentarze

Chcesz skomentować? Napisz wiadomość w serwisie społecznościowym i @oznacz mnie w treści. Możesz też napisać do mnie bezpośrednio na stronie kontakt.