Źródła wiedzy o UX – polecane książki, artykuły, design tips i inne (UX, UI, biznes) [PL]

Ogromne zainteresowanie jakim cieszy się UX w ostatnim czasie, powoduje bardzo duży wysyp różnych źródeł wiedzy. Blogi, grupy branżowe, kanały YouTube, newslettery i inne.

Od pewnego czasu obserwuję, że duża część z nich to powielanie w kółko tego samego. Czy hamburger menu to dobre rozwiązanie? Twórz lepsze interfejsy w 7 krokach, jaki grid wybrać, mobile first vs. desktop first itp. itd. Czy jest z tym jakiś problem? Jakie są alternatywy? Z czego sam korzystam?

W skrócie

 1. Skąd czerpać wiedzę o UX
 2. Polecane książki UX
 3. Polecane artykuły i opracowania internetowe (za darmo)
 4. Aktualności i trendy
 5. Design tips
 6. Nie samym designem człowiek żyje
 7. Jak śledzić nowości i zapisywać treści na później
 8. Kursy, szkolenia, bootcampy, studia

Skąd czerpać wiedzę o UX

Na początku chcę jasno zaznaczyć, że nie umniejszam wartości lekkostrawnych materiałów UX. Sam z nich wielokrotnie korzystałem i korzystam i też trochę ich produkuję na blogu z czego sporo to wręcz krótkie notatki do samego siebie “ku pamięci” (patrz seria TIL – Today I learned). Autorzy takich opracowań często robią kawał dobrej roboty, zbierając esencję informacji dla zabieganych projektantek i projektantów. Na końcu wpisu zostawię kilka polecanych przez mnie.

Wracając do tematu przesytu i powtarzalności. Z jednej strony zawsze warto co jakiś czas wracać do podstaw i przypominać sobie niezbędnik, bo to kluczowe fundamenty. Z drugiej strony, kompleksowe i rzetelne opracowania nadal się pojawiają i dla chcącego nic trudnego. Niemniej, za ryzykowne uważam pochłanianie powierzchownej wiedzy w ilościach hurtowych. Jest to pułapka, w którą sam swego czasu wpadłem. Powoduje zmęczenie, przesyt i nie przekłada się na realne poszerzanie wiedzy.

Współcześnie mamy do czynienia z kulturą krótkiej uwagi i szybkiego scrollowania do kolejnych treści. W taką rzeczywistość świetnie wpasowują się różnego rodzaju “top 10 dobrych praktyk UX w 5 min.”. Trzeba jednak pamiętać, że “hasłowa” znajomość praktyk nie oznacza, że będziemy je poprawnie stosować.

Podobnie jak z heurystykami użyteczności, które oczywiście są świetnym narzędziem, ale nadal tylko narzędziem czy drogowskazem, a nie wytycznymi, które należy ślepo i zawsze stosować. Myślenie krytyczne, empatia i głębsze zrozumienie tematu pozostają kluczowe.

W kontraście do tego typu materiałów, chciałbym polecić kilka książek, z których sporo się nauczyłem, a przemyślenia po nich mają długi termin przydatności. To świetna odskocznia od przytłoczenia internetowymi treściami, które często dają tylko iluzję pogłębiania wiedzy. Co prawda nie nauczą one całego spektrum kompetencji UX “w godzinę”, za to pozwolą wybrać się w podróż bogatą w niuanse projektowania.

Polecane książki UX

Kolejność przypadkowa, ale wartość wiedzy niepodważalna ;).

Na liście też książki wpadające w biznesowe lub wręcz będące nimi. To dlatego, że nie ma doświadczenia użytkownika w oderwaniu od biznesu, a na UI w CX (Customer Experience) sprawa się nie kończy.

 • UX Strategy by Jaime Levy
  Szerszy kontekst UX, szczególnie w ujęciu biznesowym, m.in. o strategii i projektowaniu produktów. Tematy raczej dla midów i seniorów, choć Ci drudzy większość z tych rzeczy powinni już wiedzieć.
 • The Lean Startup by Eric Ries
  J.w., z trochę większym naciskiem na biznes niż UX. Musisz rozumieć biznes, gdy nie jesteś już juniorem i ta książka Ci w tym pomoże.
 • 100 Things Every Designer Needs to Know About People by Susan Weinschenk
  Psychologia w designie, wiele ciekawych faktów, popartych badaniami naukowymi, które można odnieść do projektowania.
 • Click! How to Encourage Clicks Without Shady Tricks by Paul Boag
  Konwersja i etyka, skuteczne techniki poprawienia konwersji. Jak pogodzić cele biznesowe z dobrem użytkownika i czy to musi się wykluczać? Od razu zdradzę: nie musi.
 • Getting Real by 37 Signals (Basecamp)
  Trochę stare, ale nadal aktualne. Nie tylko dla projektantów, ale z pewnością pomagające projektantom zrozumieć realia biznesu i zespołu, w którym działają.
 • Nie każ mi myśleć by Steve Krug
  Ponadczasowy klasyk i must-have. UX entry-level, ale będący fundamentem każdego dobrego projektu. Poza tym dobre wprowadzenie do testów użyteczności.
 • UX dla początkujących. Sto krótkich lekcji
  Jak mówi tytuł, dla totalnie początkujących. Jeśli pracujesz już w UX, mało znajdziesz tu dla siebie. Jeśli dopiero zaczynasz, nie szukaj dalej (chyba, że punkt wyżej).
 • Badania jako podstawa projektowania User Experience by Iga Mościchowska, Barbara Rogoś-Turek
  Pozycja obowiązkowa dla badaczy UX, pisana przez osoby doświadczone i praktykujące projektowanie produktów i usług.
 • Designing User Interfaces by Mike & Diana Malewicz
  Kompleksowa książka o designie, polecam szczególnie osobom zainteresowanym bardziej UI. Dobre praktyki, style projektowania, przegląd różnych technik i wiele więcej.
 • No Bul**hit Guide to UX by Michał Malewicz
  Lekka, krótka i dosyć powierzchowna, ale mimo to dająca całkiem sensowny ogląd na różne aspekty projektowania. Rozprawia się z dużą liczbą buzzwordów i ocenia przydatność różnych technik UX w kontekście realizacji prawdziwych projektów.
 • Refactoring UI by Adam Wathan & Steve Schoger
  Po lekturze tej książki poznasz wiele trików i dobrych praktyk, pozwalających w łatwy sposób zwiększyć atrakcyjność interfejsów. Adresowana głównie do developerów, którzy są zainteresowani projektowaniem UI. Głównie konkrety, które szybko się czyta, choć ponownie czuć czasem powierzchowność (nie zawsze to wada, jeśli “piguła wiedzy” to coś, czego oczekujesz).
 • Think First by Joe Natoli
  Z jednej strony nie zrobiła na mnie specjalnego wrażenia, a z drugiej prezentuje rozsądne podejście do projektowania. Umieszczam na tej liście warunkowo, bo odbiór w sporej części będzie zależeć od doświadczenia czytelnika.
 • Pułapki myślenia by Daniel Kahneman
  To książka psychologiczna, ale zawiera tyle przydatnej wiedzy, którą można odnieść również do projektowania, że zdecydowałem się ją tu umieścić. Zrozumienie tego jak myślą oraz jakie decyzje podejmują ludzie i dlaczego, może posłużyć jako klucz do wielu aspektów UX. Zdobyta wiedza, m.in. poznanie wielu błędów poznawczych na praktycznych przykładach, przyda się z pewnością także poza samym projektowaniem.

Polecane artykuły i opracowania internetowe za darmo

Bonus pointy, czyli nie książki, ale bardziej kompleksowe rzeczy, które po prostu musisz znać. Linki do pogłębionych i darmowych źródeł w internecie.

 • Kompleksowe artykuły z kategorii Design Patterns na Smashing Magazine
 • 10 heurystyk użyteczności UI Design – elementarz UX-owca, czyli co zrobić by UI był użyteczny, same konkrety
 • Laws of UX – psychologia w designie, praktyczne zasady, które należy znać i stosować w każdym projekcie
 • Material Design Guidelines – usystematyzowana wiedza i ogólny zbiór dobrych praktyk w postaci design systemu. Korzystanie z wzorców projektowych, dobre praktyki stosowania animacji i wiele więcej. Prawdziwa skarbnica UX/UI od Google, która, gdy się ukazała, z miejsca i w pełni słusznie, stała się czołowym punktem odniesienia wielu projektantów.
 • Atomic Design – o projektowaniu w podejściu komponentowym (przydatne zarówno dla front-end developerów jak i UI-owców)

Aktualności i trendy, darmowa wiedza na wyciągnięcie ręki

Ta kategoria mogłaby być najobszerniejsza, bo mój czytnik RSS pęka w szwach, więc ograniczę się tylko do kilku wybranych:

Dla równowagi jeszcze coś z Polski: kanał na YouTube SHOPA, na którym są do obejrzenia m.in. wystąpienia z konferencji POLISHOPA Design Thinking Conference.

Więcej wartościowych źródeł

Jakiś czas po publikacji tego wpisu, trafiłem na głosy o podobnym wydźwięku, również z poleceniami pogłębionej wiedzy UX. Oto one:

Design tips

Na koniec obiecane “szybkie design tips”, czyli zbiór dobrych praktyk projektowania:

Nie samym designem człowiek żyje

O ile otaczanie się materiałami z dziedzin, które chcemy pogłębić jest wg mnie jednym z ważniejszych czynników, aby “chłonąć wiedzę”, to nie samym designem projektant_ka żyje. Czasem warto wyjść ze swojej “bańki informacyjnej”, w celu poszerzenia horyzontów i nabrania szerszej perspektywy. Jeśli chcesz poczytać więcej na ten temat, odsyłam Cię do wpisu pt. Poszerzanie horyzontów i rozwój osobisty.

Jak śledzić nowości i zapisywać treści na później

Kursy, szkolenia, bootcampy, studia

W czasach kiedy najintensywniej “uczyłem się zawodu” niestety nie było tak szerokiej i dobrej oferty edukacyjnej jak obecnie. Dlatego też moja ścieżka wyglądała trochę inaczej niż może wyglądać dziś. Uczyłem się i rozwijałem w dużej mierze wraz z samą branżą, która wtedy dopiero raczkowała (okolice 2005 i późniejsze lata). Często odbywało się to na rzeczywistych projektach, metodą prób i błędów, z nielicznych branżowych stron, opracowań czy wymieniając się wiedzą na spotkaniach branżowych (o ile takie udało się znaleźć). Dziś zastanawiam się czy brak tylu źródeł oznacza, że było trudniej czy jednak trudniej jest dziś, gdy początkująca osoba ma znacznie więcej materiału do przyswojenia na start.

Chciałbym polecić tutaj jakiś konkretny kurs czy kierunek studiów, ale ponieważ ważne jest dla mnie pisanie tylko o rzeczach, które znam i doświadczyłem osobiście, nie mogę tego zrobić. Co mogę zrobić, to zachęcić do samodzielnego sprawdzenia programu i zapoznania się z autorami i ich praktycznym dorobkiem. Wg mnie to bardzo ważne, aby uczyli doświadczeni praktycy, a nie tylko teoretycy. Taka weryfikacja oraz zapoznanie się z opiniami osób, które ukończyły dany program, powinny dać jakąś podstawę do oceny czy dane szkolenie jest warte rozpoczęcia.

Po tym co przeglądałem różne opcje, przyznam, że branżowa oferta edukacyjna wygląda bardzo dobrze i wierzę, że może to być też skuteczna droga zdobycia rzetelnej i cennej wiedzy zawodowej.

Podsumowanie

Obecnie problemem jest raczej nadmiar źródeł wiedzy niż ich brak, a wyzwaniem skuteczna selekcja. Książki, kursy stacjonarne czy wideo, studia, konferencje. A może nauka poprzez dzielenie się wiedzą, czyli uczestnictwo w społecznościach, pisanie bloga, prowadzenie social mediów branżowych i dokumentowanie swojej drogi w zdobywaniu wiedzy? Dla każdego coś dobrego, jednak wybór nie zawsze jest prosty.

Czy też doświadczasz czasem przesytu szybkiej wiedzy z internetu? Polecasz jakieś wartościowe materiały czy źródła, które na dłużej zapadają w pamięć i pozwalają poczynić realny krok naprzód w projektowaniu?

Podziel się

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, może warto podzielić się z innymi?

Pozostańmy w kontakcie

Podobał Ci się ten wpis? Nie przegap kolejnej dawki przydatnej wiedzy! Tylko konkrety i najlepsze treści ze świata UX, web developmentu i produktywności. Głównie szybkie treści dla zajętych ludzi :).

Chcę być na bieżąco via email!

Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez DamianWajer.com na zasadach opisanych w polityce prywatności. Sam nie lubię spamu i nie spamuję. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Nie chcesz zostawiać e-maila?

Zobacz inne opcje pozostania w kontakcie.

Komentarze

Chcesz skomentować? Napisz wiadomość w serwisie społecznościowym i @oznacz mnie w treści. Możesz też napisać do mnie bezpośrednio na stronie kontakt.