Źródła wiedzy o UX – polecane książki, artykuły, design tips i inne (UX, UI, biznes) [PL]

Ogromne zainteresowanie jakim cieszy się UX w ostatnim czasie, powoduje bardzo duży wysyp różnych źródeł wiedzy. Blogi, grupy branżowe, kanały YouTube, newslettery i inne.

Od pewnego czasu obserwuję, że duża część z nich to powielanie w kółko tego samego. Czy hamburger menu to dobre rozwiązanie? Twórz lepsze interfejsy w 7 krokach, jaki grid wybrać, mobile first vs. desktop first itp. itd. Czy jest z tym jakiś problem? Jakie są alternatywy? Z czego sam korzystam?

Skąd czerpać wiedzę o UX

Na początku chcę jasno zaznaczyć, że nie umniejszam wartości lekkostrawnych materiałów UX. Sam z nich wielokrotnie korzystałem i korzystam i też trochę ich produkuję na blogu z czego sporo to wręcz krótkie notatki do samego siebie “ku pamięci” (patrz seria TIL – Today I learned). Autorzy takich opracowań często robią kawał dobrej roboty, zbierając esencję informacji dla zabieganych projektantek i projektantów. Na końcu wpisu zostawię kilka polecanych przez mnie.

Wracając do tematu przesytu i powtarzalności. Z jednej strony zawsze warto co jakiś czas wracać do podstaw i przypominać sobie niezbędnik, bo to kluczowe fundamenty. Z drugiej strony, kompleksowe i rzetelne opracowania nadal się pojawiają i dla chcącego nic trudnego. Niemniej, za ryzykowne uważam pochłanianie powierzchownej wiedzy w ilościach hurtowych. Jest to pułapka, w którą sam swego czasu wpadłem. Powoduje zmęczenie, przesyt i nie przekłada się na realne poszerzanie wiedzy.

Współcześnie mamy do czynienia w dużej mierze kulturą krótkiej uwagi i szybkiego scrollowania do kolejnych treści. W taką rzeczywistość świetnie wpasowują się różnego rodzaju “top 10 dobrych praktyk UX w 5 min.”. Trzeba jednak pamiętać, że “hasłowa” znajomość jakiś praktyk nie oznacza, że będziemy je poprawnie stosować.

To jak z heurystykami użyteczności, które oczywiście są świetnym narzędziem, ale nadal tylko narzędziem czy drogowskazem, a nie wytycznymi, które należy ślepo i zawsze stosować. Myślenie krytyczne, empatia i głębsze zrozumienie tematu pozostają kluczowe.

W kontraście do tego typu materiałów, chciałbym polecić kilka książek, z których sporo się nauczyłem, a przemyślenia po nich mają długi termin przydatności. To świetna odskocznia od przytłoczenia internetowymi treściami, które często dają tylko iluzję realnego pogłębiania wiedzy. Co prawda nie nauczą one całego spektrum kompetencji UX “w godzinę”, za to pozwolą wybrać się w podróż bogatą w niuanse projektowania.

Polecane książki UX

Kolejność przypadkowa, ale wartość wiedzy niepodważalna ;).

Na liście też książki wpadające w biznesowe lub wręcz będące nimi, ale to dlatego, że nie ma doświadczenia użytkownik w oderwaniu od biznesu, a na UI w CX (Customer Experience) sprawa się nie kończy.

 • UX Strategy by Jaime Levy
  Szerszy kontekst UX, szczególnie w ujęciu biznesowym, m.in. o strategii i projektowaniu produktów. Tematy raczej dla midów i seniorów, choć Ci drudzy większość z tych rzeczy powinni już wiedzieć.
 • The Lean Startup by Eric Ries
  J.w., z trochę większym naciskiem na biznes niż UX. Powinieneś rozumieć biznes, gdy nie jesteś już juniorem i ta książka Ci w tym pomoże.
 • 100 Things Every Designer Needs to Know About People by Susan Weinschenk
  Psychologia w designie, wiele ciekawych faktów, popartych badaniami naukowymi, które można odnieść do projektowania.
 • Click! How to Encourage Clicks Without Shady Tricks by Paul Boag
  Konwersja i etyka, skuteczne techniki poprawienia konwersji. Jak pogodzić cele biznesowe z dobrem użytkownika i czy to musi się wykluczać? Od razu zdradzę: nie musi.
 • Getting Real by 37 Signals (Basecamp)
  Trochę stare, ale nadal aktualne. Nie tylko dla projektantów, ale z pewnością pomagające projektantom zrozumieć realia biznesu i zespołu, w którym działają.
 • Nie każ mi myśleć by Steve Krug
  Ponadczasowy klasyk i must-have. UX entry-level, ale będący fundamentem każdego dobrego projektu. Poza tym dobre wprowadzenie do testów użyteczności.
 • UX dla początkujących. Sto krótkich lekcji
  Jak mówi tytuł, dla totalnie początkujących. Jeśli pracujesz już w UX, mało znajdziesz tu dla siebie. Jeśli dopiero zaczynasz, nie szukaj dalej (chyba, że punkt wyżej).
 • Badania jako podstawa projektowania User Experience by Iga Mościchowska, Barbara Rogoś-Turek
  Pozycja obowiązkowa dla badaczy UX, pisana przez osoby doświadczone i praktykujące projektowanie produktów i usług.
 • Think First by Joe Natoli
  Z jednej strony nie zrobiła na mnie specjalnego wrażenia, a z drugiej prezentuje rozsądne podejście do projektowania. Umieszczam na tej liście warunkowo, bo odbiór w sporej części będzie zależeć od doświadczenia czytelnika.

Polecane artykuły i opracowania internetowe za darmo

Bonus pointy, czyli nie książki, ale bardziej kompleksowe rzeczy, które po prostu musisz znać. Linki do pogłębionych i darmowych źródeł w internecie.

Aktualności i trendy, darmowa wiedza na wyciągnięcie ręki

Ta kategoria mogłaby być najobszerniejsza, bo mój czytnik RSS pęka w szwach, więc ograniczę się tylko do kilku wybranych:

Dla równowagi jeszcze coś z Polski: kanał na YouTube SHOPA, na którym są do obejrzenia m.in. wystąpienia z konferencji POLISHOPA Design Thinking Conference.

Design tips

Na koniec obiecane “szybkie design tips”, czyli zbiór dobrych praktyk projektowania:

Podobne listy mogłyby się ciągnąć znacznie dłużej. Być może przy następnej okazji zbiorę więcej przeczytanych książek i innych źródeł, które uważam za wartościowe. Na ten moment sam nie chciałem popaść w przesadę.

Jak śledzić nowości i zapisywać treści na później

Czy też masz taki przesyt szybkiej wiedzy z internetu? Polecasz jakieś wartościowe materiały czy źródła, które na dłużej zapadają w pamięć i pozwalają poczynić realny krok naprzód w projektowaniu?

Newsletter

Podobał Ci się ten wpis? Nie przegap kolejnej dawki przydatnej wiedzy! Tylko konkrety i najlepsze treści ze świata UX i web developmentu. Głównie szybkie treści dla zajętych ludzi :).

Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez DamianWajer.com na zasadach opisanych w polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Komentarze

Jeśli masz jakieś przemyślenia lub komentarze, daj znać na LinkedIn lub wyślij wiadomość na stronie kontakt.