Dbanie o żywotność baterii w telefonie, laptopie i tablecie

Żywotność baterii li-ion (np. w telefonach, tabletach czy laptopach) można znacznie przedłużyć trzymając ją w optymalnym stanie naładowania ok. 60-80% i nie pozwalać nigdy wyładowywać się do 0%.

Jak przedłużyć żywotność baterii?

Jedno ze źródeł: Charging – research and methodology (by AccuBattery)

Jak widać z powyższego opracowania, żywotność baterii możemy przedłużyć nie dając jej rozładować się do 0%, a także nie przekraczając naładowania ponad ok. 60-80%.

Odpowiedni limit można ustanowić natywnie w wielu modelach laptopów czy telefonów w sekcji ustawień baterii, ustawiając odpowiedni limit ładowania, nawet, gdy cały czas jest podłączona ładowarka.

Limitowanie ładowania baterii na przykładzie Macbooka

Nowsze modele Macbooka mają wbudowane odpowiednie ustawienie:

W przypadku starszych modeli Macbooka, nie wszystkie modele mają taką opcję.

Poniżej przykładowe oprogramowanie, które dodaje możliwość ustawienia limitu ładowania baterii (dla Macbooka i telefonów z Androidem).

Limit ładowania dla telefonu z Androidem

Limit ładowania dla Macbooka

Poprawne działanie można łatwo sprawdzić, weryfikując czy limitowanie ładowania działa prawidłowo w tym miejscu:

Mam włączone inteligentne ładowanie w Macbooku, a nadal ładuje 100%

Ustawienie “zarządzanie kondycją baterii” powinno być “inteligentne”, więc jeśli do tej pory odłączałeś_aś laptopa od ładowarki, to “inteligentnym” wyborem jest ładować do 100% kiedy jest okazja po podłączeniu zasilania. Jeśli trzymałeś_aś laptopa zawsze pod ładowarką, system najpewniej się zaadaptował i “zrozumiał“, że wystarczy ładować do ok. 80%, aby oszczędzać baterię.

W takiej sytuacji proponuję na kilka dni nie odłączać komputera od ładowarki i sytuacja powinna się unormować.

Info: https://support.apple.com/en-us/HT212049

Jeśli nadal ładowanie przekracza zalecane wartości, lepiej wyłączyć inteligentne ładowanie i skorzystać z jednego z wyżej podlinkowanych rozwiązań.

Share

Thanks for reading. If you liked it, consider sharing it with friends via:

Pozostańmy w kontakcie

Podobał Ci się ten wpis? Nie przegap kolejnej dawki przydatnej wiedzy! Tylko konkrety i najlepsze treści ze świata UX, web developmentu i produktywności. Głównie szybkie treści dla zajętych ludzi :).

Chcę być na bieżąco via email!

Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez DamianWajer.com na zasadach opisanych w polityce prywatności. Sam nie lubię spamu i nie spamuję. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Nie chcesz zostawiać e-maila?

Zobacz inne opcje pozostania w kontakcie.

Komentarze

Chcesz skomentować? Napisz wiadomość w serwisie społecznościowym i @oznacz mnie w treści. Możesz też napisać do mnie bezpośrednio na stronie kontakt.