Co nas motywuje do pracy? Daniel Pink i książka Drive [PL]

Co napędza naszą motywację do pracy? Poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie poświęcona jest książka “Drive: The Surprising Truth About What Motivates Us” autorstwa Daniela Pinka. Jaka jest myśl przewodnia tej książki? Zamiast polegać na tradycyjnym podejściu opartym na nagrodach i karach, powinniśmy zrozumieć m.in. czym jest wewnętrzna motywacja i jak ją wykorzystać w praktyce.

Wewnętrzna motywacja to podstawa produktywności i satysfakcji w pracy

Daniel Pink (autor książki Drive) twierdzi, że wiele organizacji nadal stosuje przestarzałe i zewnętrzne bodźce do motywowania ludzi. Wyjaśnia, dlaczego jest to zły pomysł i wprowadza bardziej skuteczne rozwiązanie: pobudzanie zaangażowania poprzez psychologię wewnętrznej motywacji (intrinsic motivation).

Motywacja zewnętrzna może być skuteczna w przypadku rutynowych zadań, takich jak pakowanie toreb w supermarkecie. Ale jeśli praca wymaga większego stopnia kreatywności, elastycznego rozwiązywania problemów lub rozumowania koncepcyjnego i abstrakcyjnego, motywacja kijem i marchewką może prowadzić do spadku zaangażowania i wydajności. W takich przypadkach znacznie lepiej sprawdza się motywacja wewnętrzna. Motywacja wewnętrzna działa najlepiej, gdy kwestie finansowe takie jak wynagrodzenie są na tyle satysfakcjonujące, że nie stanowią głównej lub jedynej motywacji do pracy.

Książka “Drive” wskazuje, że ludzie mają trzy główne potrzeby psychologiczne, które wpływają na ich motywację: autonomię, mistrzostwo (kompetencje) i cel.

  • Autonomia to pragnienie, by kierować własnym życiem. Osoby bardziej zaangażowane i zmotywowane mają większą autonomię w podejmowaniu decyzji dotyczących swojej pracy.
  • Mistrzostwo to rozwój swoich umiejętności. Wzrost motywacji pochodzi z chęci doskonalenia się w danej dziedzinie – ludzie pragną stać się mistrzami swojej pracy.
  • Cel to dostrzeganie sensowności w tym, co robimy. Praca nabiera szczególnego znaczenia, gdy widzimy jej cel i wpływ na otoczenie lub świat. Poczucie misji sprawia, że codzienne wysiłki stają się bardziej satysfakcjonujące.

Pracujesz w zespole? Wykorzystaj wiedzę w praktyce

Aby wywołać lub podtrzymać wewnętrzną motywację wśród osób z którymi pracujesz, a tym samym przyczynić się do stworzenia lepszego środowiska pracy dla siebie, pamiętaj o kilku ważnych elementach.

  • Udzielaj konstruktywnych informacji zwrotnych swoim współpracownikom. Spontaniczna i szczera pochwała może zmienić czyjś dzień na lepsze. Pochwały sprawiają, że ludzie skupiają się na radości ze swojej pracy, co zwiększa ich naturalną, wewnętrzną motywację. A zawsze lepiej pracować w zmotywowanym i pełnym pasji zespole!
  • Podkreślaj jak ważny jest wkład każdej osoby w wyniki całej organizacji, projektu, zadania. Każda osoba powinna czuć, że jej indywidualne działania mają znaczenie (należy dążyć, aby tak faktycznie było np. poprzez otwartość na feedback, realne uwzględnianie głosu członków zespołu itp.).
  • Aby upewnić się, że potrzeba mistrzostwa (dążenia do perfekcji) jest zaspokojona, każda osoba powinna otrzymać zadania, które stanowią wyzwanie i stymulują, ale nie są zbyt skomplikowane. Jest to fundament stanu flow – stanu, w którym satysfakcja, zaangażowanie i produktywność stają się jednym. Warto dzielić się zadaniami zgodnie z kompetencjami członków zespołu, aby dążyć do idealnego balansu poszerzania horyzontów i wykorzystania istniejących umiejętności.

Daniel Pink omawia swoją książkę

Jeśli ten temat Cię zainteresował, sięgnij po całą książkę, poszukaj podsumowania wideo na YouTube lub obejrzyj wykład, który został nagrany 6 stycznia 2010 roku, gdzie sam autor omawia swoje koncepcje.

Podziel się

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, może warto podzielić się z innymi?

Pozostańmy w kontakcie

Podobał Ci się ten wpis? Nie przegap kolejnej dawki przydatnej wiedzy! Tylko konkrety i najlepsze treści ze świata UX, web developmentu i produktywności. Głównie szybkie treści dla zajętych ludzi :).

Chcę być na bieżąco via email!

Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez DamianWajer.com na zasadach opisanych w polityce prywatności. Sam nie lubię spamu i nie spamuję. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Nie chcesz zostawiać e-maila?

Zobacz inne opcje pozostania w kontakcie.

Komentarze

Chcesz skomentować? Napisz wiadomość w serwisie społecznościowym i @oznacz mnie w treści. Możesz też napisać do mnie bezpośrednio na stronie kontakt.