Rekrutacja w IT – praktyczne rady z perspektywy rekrutera [PL]

W ostatnim czasie miałem okazję przeprowadzić trochę intensywnych rekrutacji na stanowiska UX i developerskie. Bogatszy o doświadczenia z przeglądania kilkuset CV oraz kilkudziesięciu rozmów o pracę na stanowiska specjalistyczne, chciałbym podzielić się kilkoma przemyśleniami.

Jeśli aspirujesz do pracy w IT lub planujesz zmianę pracy, znajdziesz tutaj kilka cennych wskazówek jak znacznie zwiększyć swoje szanse otrzymania pracy lub zaproszenia na rozmowę.

A dla rekruterów, cóż, chętnie dowiem się, czy Wasze wnioski są podobne.

Jak nie przekreślić swoich szans już na starcie

Jako pierwsza i podstawowa kwestia, coś, co może się wydawać oczywiste. Czytanie ze zrozumieniem ogłoszenia o pracę, do której się aplikuje i adekwatne zgłoszenie. Wynika z tego cały szereg dodatkowych plusów.

Kiedy prowadzę rekrutacje nigdy nie przestają mnie zaskakiwać zgłoszenia, gdzie opis umiejętności czy tekst “bio” mocno mijają się z wymaganiami. Z drugiej strony minimum zaangażowania i choćby podstawowe spersonalizowanie zgłoszenia pod dane stanowisko daje od razu przewagę w stosunku do tych, którzy tego nie robią.

O ile bezrefleksyjne wysyłanie uniwersalnego CV jestem w stanie jakoś zrozumieć, tak już przyjście na rozmowę bez podstawowej wiedzy o stanowisku czy pracodawcy nie. Mało może być słabszych rzeczy niż rozpoczęcie rozmowy o pracę, gdzie na pytanie “co wiesz o naszej firmie?” następuje niezręczna cisza lub próba ściemniania, że coś tam się czytało, ale nie do końca.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie

Wspomniany krótki opis “bio” to bardzo fajny dodatek do CV, który pozwala odrobinę lepiej “się poznać”. Tutaj na plus bycie szczerym i pisanie “po ludzku” zamiast oklepanych i sztywnych formułek rodem z internetowych poradników pisania CV. Junior, który pisze otwarcie o swojej sytuacji ma większe szanse zostać zaproszonym na rozmowę niż samozwańczy mid czy senior, po którym widać, że próbuje ściemniać. Zdarzało mi się zapraszać takie osoby na rozmowę nawet, gdy rekrutacja przewidywała co najmniej mida/regulara, a nie juniora.

Kilka praktycznych porad

Na koniec seria luźnych punktów:

  • Brak odzewu od kandydata po przesłaniu propozycji spotkania na maila (warto sprawdzać folder spam).
  • Linki w PDF, których nie da się kliknąć i wymagają ręcznego przepisania (zawsze upewnijcie się, że linki można kliknąć, a najlepiej dodajcie je w wiadomości do CV).
  • Brak portfolio w sytuacji, gdy w ogłoszeniu jest wyraźnie napisane, że to wymagane.
  • Niedziałające linki w CV lub portfolio.
  • Brak pokazania najlepszych prac, tylko generyczny link do portfolio (trzeba się napracować, żeby dotrzeć do informacji realnie adekwatnych do danego zgłoszenia).
  • Nie przekładaj w nieskończoność spotkania. Ostatnio trafiłem kandydata, który tak długo przekładał spotkanie, aż ogłoszenie było już nieaktualne i ostatecznie nie udało nam się spotkać.
  • Przygotuj swoje pytania, wykaż zainteresowanie firmą i stanowiskiem, na które się ubiegasz.
  • Bonus point dla rekruterów: warto informować kandydatów, szczególnie tych, z którymi były prowadzone rozmowy, o zakończeniu rekrutacji. W końcu po drugiej stronie procesu jest osoba, która być może liczy na kolejny kontakt i nie ma sensu pozostawiać tematu bez odzewu, gdy wiemy, że rekrutacja się zakończyła. Zawsze wysyłam choćby krótką notatkę z podziękowaniem i często spotyka się to z bardzo pozytywnym odbiorem.

Wpis ten traktuję jako opublikowany szkic. Bardzo możliwe, że w przypływie inspiracji i kolejnych doświadczeń będę rozwijał go w przyszłości. Chciałem opublikować wpis już teraz, być może komuś pomoże, zamiast czekać aż przyjmie on super dopracowaną formę ostateczną. Tak, jestem miłośnikiem podejścia agile i iteracji 🙂

Podziel się

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, może warto podzielić się z innymi?

Pozostańmy w kontakcie

Podobał Ci się ten wpis? Nie przegap kolejnej dawki przydatnej wiedzy! Tylko konkrety i najlepsze treści ze świata UX, web developmentu i produktywności. Głównie szybkie treści dla zajętych ludzi :).

Chcę być na bieżąco via email!

Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera przez DamianWajer.com na zasadach opisanych w polityce prywatności. Sam nie lubię spamu i nie spamuję. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Nie chcesz zostawiać e-maila?

Zobacz inne opcje pozostania w kontakcie.

Komentarze

Chcesz skomentować? Napisz wiadomość w serwisie społecznościowym i @oznacz mnie w treści. Możesz też napisać do mnie bezpośrednio na stronie kontakt.